Szkoła Skryby na Jarmarku świętojańskim
Jarmark Świętojański to cykliczna impreza, organizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w na Bulwarze Czerwieńskim, pod Wawelem od 2009 roku.
W czasie Jarmarku przenosimy się w dawne realia Polski. Od kilku lat czasem, który rekonstruujemy jest Złoty Wiek. Członkowie grup rekonstrukcyjnych, rzemieślnicy i artyści przybliżają gościom jarmarku staropolskie zwyczaje.
Od pięciu lat bierzemy udział w Jarmarku jako SZKOŁA SKRYBY przybliżając widzom zarówno dorosłym, jak i dzieciom sztukę pisania. Nasza Szkoła rozkłada się co roku na bulwarze Czerwieńskim. Można u nas dowiedzieć się z czego wyrabiano dawniej atrament. Dlaczego nie kupowało się pergaminu na ryzy i ile razy dziennie musiał skryba ostrzyć swoje gęsie pióro. Każdy może spróbować swoich sił jako uczeń w naszej szkole.
Zapraszamy na edycję 2019!
Tematem tegorocznego Jarmarku będzie: „Wszechnica i ulica, czyli żaki i plebeje”.
Kraków epoki Złotego Wieku był miastem bogatym i tętniącym życiem. Odbywały się tu ważne wydarzenia dla Polski jak śluby panujących, koronacje na Wawelu. Kraków przyciągał kupców i handlarzy na liczne targi i jarmarki na których można było znaleźć wyroby z całego świata. W Krakowie pracowali doskonali rzemieślnicy. Miasto przyciąga też profesorów i głodnych wiedzy żaków. Akademia Krakowska została założona w 1364 roku z fundacji Kazimierza III Wielkiego. W XV i na początku XVI wieku uczelnia przeżywała okres rozkwitu. Liczni żakowie przybywają do Krakowa. Życie studenckie kwitnie.
Zapraszamy od 14 do16 czerwca wszystkich żaków do naszej szkoły