Śladami iroszkockich mnichów

 

Tegoroczne warsztaty odbędą siw w niezwykłym miejscu: Irlandia opactwo Glenstal 

warsztat 14-16 sierpnia  2019 r.( przyjazd 13 sierpnia, wyjazd 17 sierpnia)
Temat: iroszkockie malarstwo książkowe

Cena: warsztaty - 600zł

noclegi + całodzienne wyżywienie w czasie warsztatów 270 euro

we własnym zakresie - bilety samolotowe + dojazd do klasztoru

 

 

Chrześcijaństwo dociera na Zieloną Wyspę jeszcze przed św. Patrykiem, który ewangelizuje Irlandię w drugiej ćwierci  V wieku. Na łagodnych wzgórzach, czy niewielkich wyspach, często z dala od siedzib ludzkich zaczynają wyrastać klasztory,  w których tętni intensywne życie. Irlandzcy mnisi modlą się, przepisują księgi. W Irlandii nie ma wówczas zorganizowanych miast, klasztory stają się ośrodkami gromadzącymi ludzi, miejscami dobrobytu, sztuki i nauki. O tym jak wyglądały ‘skryptoria’ wspaniale pisze Thomas Cahill:

 

„ Irlandzka hojna gościnność obejmowała nie tylko różnorodnych ludzi ,  ale i różnorodne idee. Nie troszcząc  się o ortodoksję myśli bardziej niż o jednolitość praktyk zakonnych, zakonnicy gromadzili w bibliotekach wszystko co tylko im wpadło w ręce. Obce im były skrupuły św. Hieronima. Który obawiał się, że za lekturę Cycerona czekają go ognie piekielne. Kiedy tylko przyswoili sobie Ewangelięi inne księgi Biblii, życiorysy męczenników i ascetów, oraz kazania i komentarze Ojców Kościoła, zaczęli pochłaniać całą pogańską literaturę Grecji i Rzymu, na jaką natrafili. Mało co budziło w Irlandczykach do tego stopnia ducha zabawy, jak przepisywanie książek, zajęcie nieobce żadnemu czytelnikowi zamierzchłych czasach. Z początku żadne scriptoria pełnym sensie tego słowa Irlandii nie istniały; istnieli po prostu pojedynczy pustelnicy i mnisi siedzący swoich domkach o kształcie ula lub, przy ładnej pogodzie, na dworze, którzy kopiowali potrzebne teksty z pożyczonej książki, trzymając stary tom na jednym kolanie, a na drugim świeżo wyprawione stronice ze skóry baraniej.”

 

Takiego ducha poszukiwać będziemy w Irlandii tego roku!

 

 
zapisy i informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 
ZAPRASZAM!

Barbara Bodziony