Wolontariat

 

 ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

 

Dołączcie do nas!

Co trzeba:
1. radości i entuzjazmu do pacy z dziećmi
2 dyspozycyjności raz w miesiącu albo w
w szpitalu przy ul. Strzeleckiej
wtorki ( dwa razy w miesiącu godzina 16.15 - 17.30
 albo
w szpitalu w Prokocimiu
poniedziałek ( raz w miesiącu) godzina 14.00 - 15.15
3. dyspozycyjności do udziału w w szkoleniu z psychologiem - czwartek 14 marca ( wieczorem)
Czego nie trzeba:

1. zdolności plastycznych albo ukończonego kursu kaligrafii...:)

Jeśli chcesz dołączyć: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel 697473545

 

WIĘCEJ O NASZYM WOLONTARIACIE

Pobyt dziecka w szpitalu jest  zawsze związany dużym stresem i niepokojem. Strach przed nieznanym, strach przed bólem, rozłąką z bliskimi. Kiedy organizowałam różnego rodzaju zajęcia dla zdrowych dzieci u siebie w pracowni widziałam jak wielka dla nich jest to radość. Jak ciekawe jest odkrycie kaligrafii i praca z piórem które trzeba namaczać w kałamarzu żeby pisało! Pisanie liter w leniuszkach. Gęsim piórem! Wszystko było przygodą. Jaką radością jest własnoręczne wykonanie małej książeczki i odkrywanie na zajęciach średniowiecznego świata. Pomyśleliśmy wtedy, że spróbujemy taką radością zarażać dzieci, które musza się zmagać z wieloma trudnymi chwilami w  czasie szpitalnego leczenia.

Dlatego od 2014 roku wraz z grupą wolontariuszy organizujemy warsztaty dla małych pacjentów. Warsztaty odbywają się regularnie w Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika na ulicy Strzeleckiej na dziecięcym oddziale psychiatrycznym oraz Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.

Dzieciom proponujemy różne zajęcia kaligraficzne i plastyczne, które choć na chwilę odrywają ich myśli od choroby, z powodu której znajdują się w szpitalu. Nasze warsztaty zawsze nawiązują do tematyki rękopisów, świata średniowiecznego:

MŁODY SKRYBA – warsztaty w czasie, których dzieci mają szansę poznać od praktycznej strony jak wyglądała praca skryby w średniowieczu. Próbują kaligrafować litery za pomocą pióra gęsiego i pióra metalowego. Pracowicie ćwiczą literki w liniuszkach, żeby móc napisać swoje imię.

NOTES W OPRAWE SAKIEWKOWEJ -Na tych warsztatach pokazujemy jak w średniowieczu powstała książka. Każde dziecko samodzielnie szyje kartki, przygotowuje okładkę, skleja wszystkie części książki by na koniec otrzymać małą KSIĄŻKĘ W OPRAWIE SAKIEWKOWEJ.

BESTIE Z BESTIARIUSZA – Na warsztatach opowiadamy o średniowiecznych bestiariuszach, które były kompendium wiedzy o różnych prawdziwych i wymyślonych stworzeniach. Z kartonu wycinamy różne zwierzęta, które dzieci ozdabiają

ANIOŁY Z KODEKSÓW – W czasie świątecznym przygotowujemy z dziećmi ANIOŁY. Wzory aniołów na te zajęcia zaczerpnięte są z różnych miniatur średniowiecznych.

 

 

powrót