news

blog

Książka – Piękna Litera

Podręcznik do kaligrafii Piękna Litera powstał z inicjatywy mojej przyjaciółki Ewy Landowskiej. Zaprosiła mnie do tworzenia razem z nią podręcznika do kaligrafii, który przerodził się w projekt wielotomowy.

 

 

Podręcznik do kaligrafii Piękna Litera powstał z inicjatywy mojej przyjaciółki Ewy Landowskiej. Zaprosiła mnie do tworzenia razem z nią podręcznika do kaligrafii, który przerodził się w projekt wielotomowy.

 

Piękna Litera jest odpowiedzią na liczne zapytania o materiały podręcznikowe i książkowe, z jakimi spotykałyśmy się od momentu rozpoczęcia naszej działalności edukacyjnej. W tamtym czasie książki takie wydawało się jedynie za granicą, a na język polski przełożone zostały dwie, może trzy, w dodatku nie do końca odpowiadające na zapotrzebowania osób chętnych, aby uczyć się kaligrafii. Piękna Litera powstała przede wszystkim dla tych, którzy chcą się nauczyć kaligrafii, a nie mogą wziąć udziału w kursie. Program nauki jest oparty na naszym doświadczeniu edukacyjnym.

 

W I tomie, który ukazał się w 2016 roku, zostały opracowane dwa style pisma: Ewa Landowska opracowała >italikę ja uncjałę . Oba style są stosunkowo proste do przyswojenia, a więc idealne dla tych, którzy zetkną się z kaligrafią po raz pierwszy.
 

W II tomie (2018) zdecydowałyśmy się na style, które w historii pisma są w pewnym sensie kontynuacją tych z pierwszego tomu: minuskuła karolińska jako kontynuacja uncjały (opr. B.B.) oraz kursywa angielska, czyli copperplate script jako kontynuacja italiki (opr. E.L.). W kolejnych tomach znajdą się kolejne style pisma, Piękna Litera jest więc z założenia wielotomowym podręcznikiem, z którego uważny odbiorca będzie mógł nie tylko nauczyć się kaligrafować wybranym stylem pisma, lecz także zrozumieć jak kształtowało się ono na przestrzeni wieków.

 

Autorką projektu książek jest Pani Monika Wojtaszek – Dziadusz. Powstała nietuzinkowa książka, a tym samym zrealizowało się nasze marzenie aby nasza książka do kaligrafii miała także piękną formę. Nasz wspólny wysiłek został nagrodzony. Piękna Litera zdobyła wyróżnienie w 57. konkursie
Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2016

 

Więcej o Pięknej Literze możecie państwo przeczytać na stronie : www.pieknalitera.pl

arrow-left powrót